arama

Yeryüzünde Bulunan En Zehirli 10 Hayvan

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • budaney budaney
  • 1 Yıldız
    Loading...

Merhaba sevgili budaney okurları. Bir çoğumuz yeryüzünde bulunan ve en çok zehire sahip olan ilk 10 hayvanı merak etmiştir. Bizde bu yazımızda sizler için yeryüzünde bulunan en zehirli 10 hayvanı derledik. Okurken hem şaşıracak, hemde bilgileneceksiniz.

1- Kutu Denizanası


Dünyanın en zehirli hayvanı olarak listede 1. sırada olan kutu denizanası denilen bu yaratıklar 1954 yılından beri toplam 5 bin 567 kişiyi öldürmüştür. Eğer bu deniz anası insan vücuduna yapışırsa salgıladığı toxinle kalbi direk etkileyerek sinir sistemini çökertiyor.

2- Kral Kobra


Dünyanın en zehirli olarak listede 2. sırada olarak yer alan kral kobra Uzunluğu 6.7 metreye ve ağırlığı da 9 kilograma kadar çıkabilen bu tür Güneydoğu Asya’dan Hindistan’a kadar çok geniş bir yaşam alanına sahiptir. Kral kobranın salgıladığı zehir nörotoksiktir (sinir zehiri) ve bir ısırıkta 20 insanı öldürebilecek güçtedir.

3- Mermer Yüzeyli Salyangoz


Mermer yüzeyli salyangozun boyu çok küçük olsa da işlevi çok büyük. Bir damla zehiri 20 kişiyi öldürmeye yetiyor. Genellikle bu zehirli salyangoz tuzlu sularda yaşıyor.

4- Mavi Halkalı Ahtapot


Denizlerde ve okyanuslarda bulunan ahtapotlardan küçük olan bu tür ortalama bir golf topu büyüklüğündedir. Vücudunda taşıdığı zehir ile 26 yetişkin insanı öldürebilir. Bu tehlikeli ahtapot dünyanın en zehirli hayvanları içinde yer alıyor.

5- Sarı Renkli Akrepler


Yeryüzünde bulunan bir çok akrebin sanılanın aksine zararsızdır. Ama bir gerçek var ki zehirli olan akreplerinde zehirleri çok güçlüdür. Bu güçlü zehire sahip olan akrepte sarı renkli akreplerdir. Sarı renkli akrep bir insanı ısırdığı zaman direk komaya sokuyor ve felç bırakıyor. Isırdığı canlıyı ise öldürüyor.

6- Kaya Balığı


Güzellik yarışmasına katılsalar sonuncu olacak bu balıklar görüntüleriyle dikkat çekmekte. Görüntüleri ilginç derecede tipsiz olan bu balıklar, balık familyasında en zehirli tür olarak biliniyor. Taş gibi görünen yüzeyleri acayip derece zehirli.

7- Brazilyalı Gezgin Örümcek


Guinnes Rekorlar Kitabında en zehirli tür olarak bilinen bu örümcek türü bir canlıyı anında öldürüyor. Zehrinin 0.006 mg’ı bir fareyi anında yok ediyor. Kötü olan kısmı ise günümüzde bu tür örümceklerle iç içe yaşıyoruz.

8- Kara Yılan


Kara yılanın zehir’i o kadar çok güçlüdür ki, sadece bir ısırığı 100 insanı ve 25.000 fareyi öldürme gücüne sahip. Zehri kobra yılanından 200-400 kat daha fazla. Isırığı ise maksimum 45 dakika içinde bir insanı alt edebiliyor.

9- Zehirli Ok Kurbağası


Bu canlı zehirli ok kurbağası olarak bilinmekte. Bu kurbağanın zehri vücudunun üst kısımda bulunduğu için, dokunan bir insana zehri geçebiliyor. Boyları 5 santimetre büyüklüğünde olan bu mavi yaratıkların zehirinin 2 mikro gramı anında 10 insanı ve 20.000 fareyi öldürebilecek güçte.

10- Balon Balığı


Omurgalı hayvan kategorisinde en zehirli ikinci hayvan olarak biliniyor. Japon balığına benzeyen görüntüsüyle dikkat çekmekte. Canlılar arasında büyük bir tehlikeye sahip olan bu balık, ısırdığında canlıları felç ediyor. Bir çok kurbanını ise de 24 saat içinde öldürüyor.