e
sv

Müşteri İle Etkili Bir Şekilde İletişim Kurma Yöntemleri

231 Okunma
avatar

budaney

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son zamanlarda teknolojinin hızla gelişmesi ve değişmesiyle birlikte, insan doğası ve beklentileri önceden tahmin edilebilmekte. Bir kişinin bir diğerine karşı özenli davrandığını görmek günlük ve çalışma hayatında bizi hayran bırakan pek çok şeyden sadece biri. Bu bağlam da başlıkta da gördüğünüz üzere, sizlere müşteri ile nasıl etkili bir iletişim kurabilirsiniz bunları anlatacağız. Lafı daha fazla uzatmadan yazımıza geçelim.

Müşteri Nedir


Müşteri kavramını kısaca açıklamak gerekirse Müşteri, hizmetimizin veya ürünümüzün nihai kullanıcısıdır.

Müşteri İlet Etkili Bir Şekilde İletişim Kurma


Hangi işi yapıyor olsanız da en önemli öğelerden biri de şüphesiz ki müşteridir. Müşteriler bize hayattan kazandıkları tecrübelerle, farklı insan ve farklı durumlar ile nasıl baş edebileceğimizi öğrenmemize yarar. Size gelen bir müşterinin sadakatini ve memnuniyetini sürekli bir şekilde kılabilmek için çaba harcamaz iseniz, kısaca müşterilerinizi kaybetme riski ile karşı karşıya kaldınız diyebilirim. Bu bağlamda beslenme zincirinde rakip firmalar arasından sıyrılıp en üste çıkabilmeniz için doğru hizmeti sunmak çok çok önemlidir.

Müşterinin İhtiyacını Doğru Bir Şekilde Karşılamak


Başlıkta da göründüğü üzere, sizinle iletişim kuran bir müşterinin doğru bir şekilde ihtiyacını karşılaya bilmeniz çok önemlidir. Müşteri size hangi talepte bulunursa bulunsun bilginiz ve becerinizin yettiği doğrultuda ona yardımcı olmalısınız. Çünkü ne olursa olsun “Müşteri” her zaman haklıdır.
Bu yüzden en iyi yöntem, müşterilerinizin ihtiyaçlarına odaklanmak ve hizmetlerinizi nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi düşünerek yeni stratejiler geliştirmektir.
Örnek verecek olursak eğer, “Sosyal Medya” Pazarlaması müşterilerinizle ilişkilerinizi ve iletişim kurabilmenize yarayan en geçerli ve etkili araçlardan biri. Yani “Sosyal Medya” platformlarında kitlenize hitap eden içerikler yaratmanız gerekmektedir. Bu bağlamda içerik pazarlaması; paylaştığınız ürün ve hizmetlerinizin içerisinde müşterilerinizi harekete geçirecek, marka değerini arttırabilecek, müşteriler ile aranızda ki güveni üst düzeye çıkarılabilecek, birbirinden farklı ilgi çekici içerikler yaratmak ve paylaşmak gerektir.

Sosyal Ağ Neden Çok Önemli


Sosyal Medya” platformlarında işinizle alakalı hesaplar inşa etmek, markanızın ağ bağlantıları üzerinden çok sayıda insana ulaşabilmesine (ya da potansiyel müşterilere de diyebiliriz) olanak vermektedir. Gerek “Sosyal Medya” platformları gerek ise yüz yüze, müşterileriniz ile sık sık iletişim içinde olun. Bu doğrultuda müşterilerinizin güvenirliğini arttırırsınız ve bir daha ki alışverişlerde akla gelen ilk kişi siz olursunuz.

Müşterilerinizi Önemseyin


Ne olursa olsun müşterinin büyüğü ve küçüğü yoktur. Bu bağlamda ne olursa olsun sizinle iletişime geçecek her müşteriyi önemseyin, onlarla güzel ilişkiler kurmaya çalışın. Şöyle örnek verecek olursak;
Bir kuaföre saç tıraşı olmak için gittiniz. Gittiğiniz bu kuaförde Mehmet adında bir kişi saç tıraşı oluyor. Saç tıraşı olmak için gittiğiniz bu kuaförde saç tıraşı olan Mehmet, size göre durumu biraz daha üst düzey(Zengin). Ona verilen ilgi ve alakayı kendi saç tıraşı sıranızı beklerken gördünüz. Mehmet’in saç tıraşı bitti ve sıra size geldi. Sıra size geldikten sonra Mehmet’e verilen ilgi ve alakanın size verilmediğini fark ettiniz. İşte bu satıcı adına kötü bir davranış. Çünkü Mehmet sizden zengin olduğu için, ondan daha fazla para kazanabilmek için ilgi ve alakasını daha fazla arttırdı. Ama burada yaptığı bir hata vardı. Kuaför size eğer Mehmet’e gösterdiği ilgili ve alakayı göstere bilseydi, sizin devamlı olarak o kuaföre müşteri olmanızı sağlaya bilirdi.

Müşteriler’in Sizi Konuşmasına Olanak Tanıyın


Müşteri kelimesinin etkisini ne olursa olsun hafife almayın. Çünkü günümüzde insanlar konuşmayı çok sever. Sizden alışveriş yapan müşteriye dilediği memnuniyeti ona iletebilirseniz, yakınında bulunan ailesi ve yakın arkadaşlarına sizi tavsiye ettiğini hatta ve hatta hakkınızda konuştuğunu açık bir şekilde göreceksiniz. Bu yüzden müşterinizi her daim mutlu edin ve onların gülümseyen yüzünden, memnuniyetinden emin olun, böylece de doğal şekilde işinizi geniş çevrelere yaymış ve duyurmuş olursunuz. Eğer bunları doğru bir şekilde yaptığınıza emin iseniz, “Sosyal Medya” hesaplarınıza da bu durumun yansıyacağını açık bir şekilde göreceksiniz.

Olumlu Bir Hava Yaratmaya Dikkat Edin


Olum bir hava yaratmak müşterilerinizin tekrar tekrar sizinle iletişim kurarak alışveriş yapmanıza olanak tanır. Bu doğrultuda araştırmalarım gösteriyor ki, müşterilerinizin sadakati ve tekrar tekrar sizinle kurdukları alışveriş ilişkisi indirimler ve hediyelerle ödüllendirildiği takdirde, ilişkilerinizi dağa sıkı bir hale getirebilirsiniz. Yaptığımız araştırmalara göre olumlu bir hava yaratmak memnun müşterilerin %80’inin geri dönmesine olanak tanıyor. Bu yüzden müşterinizi iyice dinleyip, taleplerine doğru bir şekilde cevap vermek gerekli.

Sıradaki içerik:

Müşteri İle Etkili Bir Şekilde İletişim Kurma Yöntemleri