e
sv

Gezelim mi?

318 Okunma
avatar

budaney

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ANTİK HAVUZ – KLEOPATRA HAVUZU 

Bu sefer ki yolculuğumuz yurt içinden. 
Burası milattan önce 2. yüzyıldan kalan Hierapolis kentindeki Antik Havuz, nam-ı diğer Kleopatra Havuzu. UNESCO koruması altında, Dünya Kültür Mirası Listesindeki sit alanı Hierapolis Antik Kenti içinde, Pamukkale Travertenleri’nin hemen yukarısındaki alanda yer alıyor.

Yazın ve kışın sabit sıcaklığı (36 Santigrat) ile her mevsim ziyaretçilerini kendine çeken bu görkemli havuzun içerisinde 23 yüz yıllık bir tarihle beraber yüzebilirsiniz. 

Havuzun nasıl oluştuğuna gelirsek M.S. 7.Yüzılda büyük bir deprem olmuş, depremin etkisi ile büyük roma sütunlar yıkılmış ve  deprem sonucu serbest kalan termal sular bu sütunların üstünü kapatarak bu antik havuzu oluşturmuş.

Roma İmparatorluğu Dönemi’nde bile Hierapolis ve çevresi tam bir sağlık merkezi gibi olduğundan, Antik Havuz’un suyunun bazı cilt ve dolaşım sorunlarına iyi geldiği o dönemden beri yaygın bir görüş. Bu nedenle, böylesine doğal, şifalı,güzel ve aynı zamanda tarih bir havuzun popüler olmaması gibi bir durum söz konusu değil. Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın bile bu havuzuna geldiği iddia ediliyor.

Nasıl Giderim?

Denizli garajdan her 20 dakikada bir kalkan Karahayıt – Pamukkale minibüsleriyle 15 dk da tesise varabilirsiniz.

Özel Araç İle;  şehir merkezinden Ankara Bulvarı yoluna çıkmaları gerekecek. Bulvara Develi güzergahına gideceğiniz yerden gireceksiniz. Burayı takip ettiğinizde yaklaşık 18-20 kilometre sonra travertenlere ulaşacaksınız. Yol üzerinde travertenlerle ilgili tabelaları da görebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Gezelim mi?