e
sv

İnstagram Ne Zaman Kuruldu? Adım Adım İnstagram’ın Doğuşu

689 Okunma
avatar

budaney

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnstagram, çıktığı ilk andan itibaren kendini inanılmaz derecede geliştirerek, kısa süre içerisinde milyonlarca kullanıcıyı üstüne çekti. Günümüz dijital çağında, Dünya’nın en önde gelen, hatta ve hatta en iyisi olmayı hak eden popüler “Sosyal Medya” uygulaması İnstagram’ı konu alacağız. İnstagram ne zaman ve nasıl karşımıza çıktı? İnstagram bize sunulduğu andan escort kızlar türkiye itibaren, bu kadar kullanıcıyı nasıl üstüne çekti? İşte adım adım İnstagram’ın doğuşu?

İnstagram’ın Doğuşu

İnstagram, 5 Ekim 2010 tarihinde, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından, İOS için ücretsiz fotoğraf düzenleme ve paylaşım platformu olarak kuruldu. Kısa sürede popülerliğini arttırmaya başlayan uygulama, bizlere sunmuş olduğu  11 fotoğraf filtresiyle çekilen fotoğrafları daha güzel hale getirmesi, Sosyal Medya platformları arasında güzel bir başlangıç yapmıştı. Kullanıcıların, paylaştığı fotoğraflara filtereler eklemesi ve bunları diğer popüler Sosyal Medya uygulamaları(Facebook,Twitter,Flickr ve Tumblr) ve benzeri yerlerde paylaşabilmeleri de kullanıcı deneyiminde büyük bir yer edinmişti. Uygulamanın doğuşu ve kısa sürede tüm Dünya’da yankı getirmesinin sebebi de buydu aslında. Çok bir zaman geçmeden, 1 Milyon kullanıcı kitlesine sahip oldu.

İnstagram Filtreleri

İnstagram uygulaması, ilk çıktığı andan itibaren içinde bulundurmuş olduğu ve fotoğraf düzenleme uygulamalarından farklı olarak bir çok filtreyi barındırıyor. Barındırmış olduğu filtreleri, kullanıcı istediği şekilde oranını arttırıp azaltabiliyor. İşte İnstagram’da kullandığımız ve aktif olan filtrelerin isimleri ;

 • Amaro
 • Mayfair
 • Rise
 • Valencia
 • Hudson
 • X-Pro II
 • Sierra
 • Willow
 • Lo-fi
 • Earlybird
 • Sutro
 • Toaster
 • Brannan
 • Inkwell
 • Walden
 • Hefe
 • Nashville
 • 1977
 • Kelvin
 • Slumber
 • Crema
 • Ludwig
 • Aden
 • Perpetua

Kaldırılan İnstagram Filtreleri

İnstagram’da kullanıcılar tarafından fazla ilgi görmeyen ve güncellemeler sonrası kaldırılan instagram filtreleri;

 • Lily (Versiyon 1.0.6’da kaldırıldı)
 • Poprocket (Versiyon 1.0.6’da kaldırıldı, 1.0.7’de tekrar eklenmesine rağmen versiyon 2.0’da kaldırıldı)
 • Gotham (Versiyon 2.0’da kaldırıldı)

Apollo (Versiyon 2.0’da kaldırıldı)

Günden güne popülerliğini arttıran ve sesini daha fazla kitleye duyurmaya başlayan Sosyal Medya uygulaması İnstagram, yaptığı yeni güncelleme ile beraber hashteg{#) kullanımını bizlere sundu.

İnstagram HashTag Doğusu(#)

İnstagram uygulaması, çıktığı ilk günden itibaren hızlı bir ivme kazanarak popülerliğini arttırmıştı. Bununla birlikte, Ocak 2011 Tarihinde “En İyi Mobil Uygulama“ ödülünü Tech Crunch tarafından kazanarak kendini bir kez daha kanıtlamıştır. Ödül kazandığı tarihlerde, yeni yapmış olduğu güncelleme ile, kullanıcılarına HashTah(#) yani Türkçe adı ile etiket sistemini duyurdu. Yeni gelen özellik ile, kullanıcılar sadece takipçileri ile değil, HashTag(#) yani etiketi kullanan tüm kullanıcılar ile etkileşim kurma şansını yakalamıştı. Kısaca 2011 yılı İnstagram uygulaması için çok verimli geçmişti. Bu başarıyı taçlandırmak adına da, aynı yıl içinde 15 Milyon üye ve 400 milyon fotoğraf paylaşımı yapıldığını bizzat duyurmuştur.

Adım Adım 1 Milyar Dolar

2011 yılını başarılı bir şekilde geçiren popüler Sosyal Medya uygulaması İnstagram, 2012 yılının Ocak ayında gelindiğinde ise uygulamanın büyümesi git gide hız kazanmıştı. Büyümesi bu denle hızlı ilerleyen İnstagram, birçok büyük siyasetçi tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Bunların başında Barack Obama gibi ünlü siyasetçilerin İnstagram hesabı açması, uygulamayı daha da zirveye çıkarmaya başlamıştı. Aradan geçen 3 aylık süre zarfından sonra, Nisan ayında Anrdoid cihazlar içinde kullanıma sunulmaya başlanmıştı. Git gide popülerliğini sürdüren İnstagram, bundan sonraki süreçte önemli bir karar alarak 1 Milyar Dolar’a Facebook’a satılmıştır.

Günden güne popülerliğini arttıran ve çeşitli güncellemeler ile kullanıcı deneyimini arttırmaya hedefleyen İnstagram, yeni güncellemelerini duyurmaya devam ediyor. Adım adım İnstagram’ın doğuşu.

İnstagram İçin Sponsorlu İçerik Dönemi

İnstagram, sadece ve sadece kullanıcıların ilgi odağı değil, büyük ve küçük işletmelerin de hedef noktası olmuştur. Bundan yola çıkarak

İnstagram, 2013 yılında işletmeleri, butik ve kurumsal markalar için önemli olacak “Sponsorlu İçerik” özelliğini bizzat devreye soktu. Böyle kullanıcıların akışlarına, yapay zeka ile belirlenen yani ilgi alanlarına gore sponsorlu reklam veren kullanıcıların içerikleri düşmeye başladı. İnstagram yaptığı güncellemeler ile kullanıcıların deneyimlerini üst düzeye çıkarmaya başlamış ve 2014 yılı başlangıcında kitlesini 400 milyona çıkarmıştı.

Her yıl yaptığı güncellemeler ile kullanıcılarını heyecanlandıran İnstagram, yeni güncellemeler ile popüleritesini arttırmaya devam ediyor. Adım adım İnstagram’ın doğuşu.

Yıl Layaout ve Boomerang Yılı

Yaptığı güncellemer sayesinde, günden güne kullanıcısını heyecanlandıran ve popüleritesini arttıran İnstagram, 2015 yılında da her yıl yapmış olduğu güncellemeler ile kendinden söz ettirmişti. Layaout bunlardan birisi. Layaout güncellemesi ile beraber, kullanıcılar birden fazla fotoğrafı tek bir karede paylaşma fırsatını yakalamıştı. Aynı yılın Ekim ayında ise, yeni güncellemesiyle karışımıza boomerang’ı sundu.  Boomerangla birlikte, 1 saniyelik video paylaşımı hatta ve hatta gif formatında İnstagram ve Facebook’ta paylaşmamıza olanak sağladı.

Git gide gelişimini sağlayan ve kullanıcı deneyemini en üst seviyelere çıkarmak isteyen İnstagram, yeni bir işe daha adımını attı. Adım adım İnstagram’ın doğuşu.

İnstagram Logo Değişimi

Yeni döneme giriş yapılmıştı. Artık bazı şeylerin değişmesi gerekiyordu. 2015 yılı sonrası, eski ikon görüntüsünü çok fazla bozmadan, yeni ve çok yönlü kamerayı temsil etmek istemiştir. Bir gökkuşağını andıran renkler, ikonda gradyan olarak logonun bir parçası olmayı sürdürüyor. Bunlara ek olarak ise kullanıcı ara yüzünde, fotoğraf ve videoları daha fazla ön plana çıkarmak için çeşitli değişiklikler yapıldı.

Güncellemelere hız kesmeden devam eden İnstagram yeni özellikleri ile adından söz etmeye devam etti. Adım adım İnstagram’ın doğuşu.

İnstagram Story(Hikaye)

Bir aynı özellik snapchat uygulamasında karşımıza çıkan ve bundan esinlenerek 2015 yılında İnstagram’da story(hikaye) paylaşma özelliğini resmen kullanıcılarına duyurdu. Kullanıcılar, 15 saniyelik video veya fotoğraflar paylaşma şansını yakaladı. Paylaştıkları story yani hikayeler 24 saat sure boyunca silinmeden profilde kalabiliyor.

Canlı Yayın

İnstagram, story(hikaye) güncellemesi sonrası canlı yayın özelliğini de resmen kullanıcılarına duyurdu. Kullanıcılar İnstagram hesaplarında, diledikleri zaman canlı yayın açarak, takipçileri ile etkileşim kurma şansını yakaladı. Canlı yayına katılan kişiler, canlı yayın açan kullanıcıya hem soru sorabiliyor, hem de canlı yayınına kalpler gönderebiliyor. Sadece 1 saat boyunca açık kalabilen canlı yayın, 1 saat sonunda otomatik bir şekilde kapanıyor. Kapandıktan sonra ise tekrar canlı yayın açabiliyorsunuz.

Son Görülme Özelliği

Güncellemelerine son sürat devam eden ve kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarmak isteyen İnstagram, 2017 yılı tarihinde, “Son Görülme” özelliğini aktif etti. Bu özellikle birlikte, DM yani direkt mesaj üzerinden konuştuğunuz kişilerin aktif olup olmadığını görebiliyorsunuz. Bunun haricinde ise, konuştuğunuz kişinin en son ne zaman aktif olduğunu da görebiliyorsunuz. Bu özellik kullanıma sunulduktan sonra, kullanımını seven kişiler oldu fakat bir o kadar da kullanımını sevmeyen kişiler de oldu. Bunun içinde bir özellik getiren İnstagram, istediğiniz zaman hareket durumunuzu açıp kapamanıza olanak sağladı. Yani profilinize giriş yaptıktan sonra, sağ üste çıkan seçenekler kısmından, hareket durumunu göster seçeneğini kapatabilirsiniz. Bu sayede son görülmeniz yani hareket durumunuz pasif hale gelecektir.

İnstagram Ürün Etiketleme Dönemi

İnstagram, yaptığı güncellemeler ile, e-ticaret yani elektronik ortamda satış yapan kullanıcılırı da bir o kadar önemsiyor. Bu sayede, yapmış olduğu güncelleme ile, yeni özelliği olan İnstagram ürün etiketlemeyi kullanıcılarına sundu. Ürünlerini paylaşan markalar, fotoğraf üzerine fiyat ve ürünü satın alabilmek için link ekleyebilecek. Bu sayade kullanıcılar, İnstagram uygulamasından çıkmadan ürünü sipariş verme şansını yakalayacak.

İnstagram Retweet Özelliği Devrede  

Günden güne gelen güncellemeler ile beraber, kullanıcı deneyimini en üst seviyede yaşatmak isteyen İnstagram, bir çok popüler uygulamanın ve Sosyal Medya platformunun belli başlı özelliklerini taklit ediyor. Twitter’da tanıştığımız retweet yani kısa adıyla rt özelliğinin bir benzeri İnstagram’a gelmiş durumda. İnstagram’a gelen bu özellikle beraber, kullanıcılar başka kişilerinin paylaşmış olduğu gönderileri retweet yaparak kendi profillerinde paylaşabilecek.

İnstagram’da İGTV Dönemi Başladı

Popüler Sosyal Medya uygulaması İnstagram, geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantıda İGTV’yi kullanıcılara duyurdu. Genel olarak popüler uygulamalar, gelen güncellemeleri “Power User” türkçe adı ile güçlü kullanıcı yani, takipçisi yüksek hesaplarda kullanıma açıyor. Takipçisi yani popüleritesi yüksek hesaplarda testleri gerçekleştirdikten sonra, diğer kullanıcılara da hizmeti sunuyor. İşte İGTV’de böyle karşımıza çıktı. Aynı doğrultuda karşımıza çıkan İGTV, 10 bin takipçi ve altı hesaplara 10 dakikaya kadar video paylaşım süresine izin  veriyor, kurumsal hesap ve takipçi sayısı 10 binden yüksek hesaplara ise, 1 saat’e kadar tam ekran ve dikey olmak şekilde video yükleme paylaşmaya izin veriliyor.

İnstagram’da Kibarca Takipten Çıkarma Dönemi

İnstagram, yaptığı güncellemeler ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Yapılan yeni güncelleme ile beraber, hesabı açık kullanıcılar takip etmesini istemediği kişileri engellemeden, nazik bir şekilde takipten çıkarabilecek. Bu sayede sizi takip etmesini istemediğiniz kişi veya kişileri takipten çıkarabileceksiniz. Üstelik bu işlemi yaparken, karşıda ki kullanıcıya hiç bir türlü bildirim gitmeyecek.

İnstagram’da Ürün Etiketleme Vakti

Popüler Sosyal Medya uygulaması İnstagram, e-ticaret satışı yapan kullanıcılar için gönderi akışında paylaşılan görsellere, ürün etiketleme özelliğini devreye sokmuştu. Gönderi akışına gelen özelliğin çok fazla olumlu dönüş almasından dolayı, yeni gelen güncelleme ile beraber, Storis yani hikaye paylaşımlarına da ürün etiketleme özelliğini getirdi. Kullanımı gayet basit olan özellik; gör, dokun ve alışveriş yap şeklinde çalışmakta.

Beğeni Sayısı Kaldırılıyor

Popüler Sosyal Medya uygulaması İnstagram, kullanıcı deneyimini en üst seviyelere çıkarmak adına ve yaptığı güncellemeler ile, günden güne kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. Bir yeni güncellemeyi bizlere duyuran İnstagram, yaptığı güncelleme ile beğeni sayılarını ortadan kaldırıyor. Yani sizin fotoğraflarınızı veya videolarınızı kim ve kaç kişi beğenmiş, bunu sadece siz göreceksiniz. Bunu ek olarak ayarlar kısmından açıp kapatabileceksiniz. Bu güncellemenin yapılmasının sebebi ise, kullanıcılar İnstagram’ı daha aktif bir şekilde kullanarak daha çok fotoğraf ve video paylaşmasını hedefliyor.

İnstagram Hikayelerine Şarkı Ekleme Dönemi

Yaptığı güncellemeler ile gündemden düşmeyen İnstagram, hikayelere şarkı ve şarkı sözü ekleme özelliğini kullanıcılarına duyurdu. Paylaştığınız hikaye ve hikayelere, İnstagram’da bulunan istediğiniz şarkıyı ekleyebileceksiniz.

İnstagram Grup Sohbet Güncellemesi

Günden güne popülerliğini arttırsan ve tüm Dünya’da ses getiren İnstagram, grup sohbet özelliğini devreye soktu. Yaptığı güncelleme ile beraber, “Sohbete Katıl” çıkartmasını hikayemize ekleyerek, takipçiler ile grup halinde sohbet edilebilecek. Sohbete katıl çıkarmasına bastıktan sonra, sohbete katılacaksınız.

İnstagram Reels Özelliği

Dünya’da ses getirmiş bir çok Sosyal Medya uygulamasının, öne çıkan özelliklerini taklit eden İnstagram, yaptığı güncelleme ile beraber, Çin’in dev uygulaması TikTok’uda taklit etti. Yaptığı önemli güncelleme ile beraber, kullanıcılara Reels’i sunan İnstagram, TikTok’da ki gibi ses, efekt ve birbirinden farklı araçları kullanarak 15 saniye videolar çekebilecek ve bu videoları online olarak düzenleyebilecek.

Ekim 2010 tarihinde, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından, İOS için geliştirilen İnstagram, geçmişten günümüze, istikrarını hiç bir şekilde bozmadan devam ederek, Dünya’nın en popüler “Sosyal Medya” platformu olmaya hak kazanmıştır.

Sıradaki içerik:

İnstagram Ne Zaman Kuruldu? Adım Adım İnstagram’ın Doğuşu

ladyboy in dubai mia blow pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

entsorgung berlin