e
sv

İnstagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim?

947 Okunma
avatar

budaney

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün


İnstagram, çıktığı andan itibaren bir çok diğer “Sosyal Medya” platformu gibi kullanıcıların hesaplarının çalınma durumu vardı. Bu durumu yaşayan kullanıcılar, çalınan İnstagram hesaplarını nasıl geri alabileceği konusunda bir bilgi sahibi değildi. Bu makalemizde sizlere, çalınan İnstagram hesabınızı nasıl geri alabilirsiniz ondan bahsedeceğiz. Çalınan İnstagram hesabı nasıl geri alınır?

İnstagram Hesabı Nasıl Çalınır?

İnstagram hesabınızın başka kişiler tarafından ele geçirilmesi(çalınması) için birden çok neden vardır.

 • İnstagram kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptığınız İnternet siteleri veya mobil uygulamalar
 • Brute Force(Kaba Kuvvet) saldırısı
 • İnstagram fake(Sahte Mail)

Bir Siteye veya Uygulama Giriş Yapınca İnstagram Hesabımız Nasıl Çalınır?

Bir İnternet sitesine veya mobil uygulama giriş yapacaksınız. İnternet sitesine veya mobil uygulamaya giriş yapmadan önce, sizden İnstagram kullanıcı adınız ve şifreniz isteniyor. İşte bu durumda bir adım geriye çekilmeniz gerekiyor. Bu tarz sitelere veya mobil uygulamalara giriş yaptığınız zaman, İnstagram kullanıcı adınız ve şifreniz İnternet sitelerinin veya mobil uygulamaların veri tabanında saklanır. Yani İnternet sitesi veya mobil uygulama sahipleri, sizin İnstagram kullanıcı adı ve şifrenizi görebilir. Bu sayede sizin İnstagram hesabınıza giriş yaparak bilgilerinizi değiştirip, İnstagram hesabınızı ele geçirebilir.

Brute Force(Kaba Kuvvet) Saldırısı İle İnstagram Hesabı Nasıl Çalınır?

Bir diğer hesap çalma taktiğinden birisi de, Brute Force(Kaba Kuvvet) saldırı yöntemidir. Brute Force(Kaba Kuvvet) saldırı yöntemi ile hesabınızı çalmak isteyen bir kişi, öncelik olarak bir programa ihtiyacı vardır. Program sayesinde rakam, harf ve sembol belirleyerek, programın otomatik şifre denemesi yapmasına olanak tanır.

Örneğin; hesabınızı çalmak isteyen bir kişi, “123aSd.,-*” adında bir şifre deneme dizisi oluşturdu. Oluşturduğu şifre deneme dizisinde, program otomatik bir şekilde şifre denemeleri yapar, doğru şifreyi bulduğu zaman bir bildirim gönderir.

Brute Force(Kaba Kuvvet) saldırı yöntemi ile hesabınızı çalmak isteyen kişi, sizi çok çok iyi tanıması ve İnstagram hesabınıza nasıl bir şifre koyduğunuzu tahmin etmeli. Örneğin; siz şifrenizi harf ve rakamlardan oluşturduğunuz zaman, hesabınızı çalacak kişi ise şifre deneme dizisini sadece sayı yapar ise, asla ve asla hesabınızı ele geçiremez. Çünkü otomatik şifre denemesi yapan program, sadece ve sadece rakamları kullanarak şifre denemeleri yapar. Brute Foce(Kaba Kuvvet) saldırı yöntemi ile hesabınızın çalınmasını istemiyor iseniz, İnstagram şifrenizi rakam, harf ve semboller kullanarak oluşturun.

İnstagram Fake(Sahte) Mail İle İnstagram Hesabı Nasıl Çalınır?

İnstagram fake(Sahte) mail ile hesap çalma yöntemi en basit ve en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntem ile hesabınızı çalmak isteyen kişi, mail adresinize fake(sahte) bir mail gönderir. Gönderdiği, fake(sahte) mailde, İnstagram hesabınızı güvene almak için giriş yapın ve şifrenizi değiştirin tarzında bir mesaj bulunur, ya da İnstagram hesabınıza mavi tik almak için lütfen giriş yapın tarzında bir mesaj bulunur.

Gönderdikleri mailin altına da giriş yapmanızı istedikleri bir bağlantı bulunur. Bağlantıya tıkladıktan sonra, karşınıza İnstagram’ın bire bir benzeri site açılır. Açılan sitede kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra, şifreniz o siteyi kuran kişilerin eline geçer.

Genel olarak İnstagram size böyle bir mail göndermez fakat, böyle bir mail geldiği zaman, bağlantıya tıkladıktan sonra açılan İnternet sitesinin İnstagram’a ait olup olmadığını doğrulamadan asla ve asla kullanıcı adı ve şifrenizi girmeyin.

İnstagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim?

Yukarıda bahsettiğim durumlardan dolayı, İnstagram hesabınız çalındıysa sakın ama sakın endişeye kapılmayın. İnstagram hesabınızın çalınması için şifreniz, mail adresiniz veya kullanıcı adınız değiştirilmesi gerekiyor.

Hesabınız çalındıktan sonra mail adresiniz, kullanıcı adınız veya şifreniz değiştirilir ise, İnstagram size mail adresiniz, şifreniz veya kullanıcı adınız değiştirildi diye mail gönderir. Gönderdiği mailde bunu sizin yapıp yapmadığınızı sorar. Eğer bu işlemi siz yapmadıysanız, hesabınızı güvene alın seçeneğine tıklamanızı söyler. Güvene al seçeneğine tıkladıktan sonra, İnstagram sizden yeni bir şifre oluşturmanızı söyler. Yeni bir şifre oluşturduktan sonra, hesabınızda yapılan tüm değişiklikler eski haline geri döner.

İnstagram hesabınızın çalınmadığını fakat farklı bir cihazdan giriş yapıldığını düşünüyorsanız, mail adresinize farklı bir cihazdan giriş yapıldığına dair bir bildirim gelir. Böyle bir bildirim ile karşılaştığınız zaman, İnstagram şifrenizi değiştirmeyi sakın ama sakın unutmayın.

Şunu kesinlikle söylemeliyim ki; “İnstagram hesabınız çalındıysa ve çalınan İnstagram hesabınızda mail adresiniz ekli değil ise, geri alma şansınız çok ama çok zor. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız, İnstagram hesabınıza mail adresinizi kesinlikle eklemenizi ve mail adresinizin şifresini sakın ama sakın unutmamanızı öneririm. Yoksa İnstagram hesabınızı geri almakta zorluk yaşarsınız.”

İnstagram Hesabım Çalınmadı Ama Güvenliğini Nasıl Arttırabilirim?

İnstagram hesabınız çalınmadıysa ve çalınmasını da istemiyorsanız eğer, İnstagram hesabınıza mail adresini eklemeniz, iki faktörülü kimlik doğrulamasını aktif etmeniz, kullanıcı adınızı ve şifrenizi isteyen sitelere giriş yapmamanızı, şifrelerinizi harf, rakam, sembollerden oluşturmanızı ve en geç 6 ayda bir şifrenizi değiştirmenizi öneririm. Bunları dikkate alan kişilerin İnstagram hesaplarının çalınma riski yok denebilecek kadar azdır.

office 2013 lisans satın al

Sıradaki içerik:

İnstagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim?

ladyboy in dubai mia blow pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

entsorgung berlin