e
sv

Gezelim mi?

212 Okunma
avatar

budaney

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bursa – Sadağı Kanyonu

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde yükselen bir değer. Bursa dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen şeylerden biri yeşilidir. Günümüzde o anıldığı yeşillikten şehrin merkezi mahrum olsa da eskiden bu şehre neden Yeşil Bursa dendiğini insanın gözlerinin önüne sürüyor Sadağı Kanyonu.

4 tarafınızın ağaçlarla, doğayla çevrili olduğunu ve hemen yanınızdan akan Uludağ’ın tepesinden gelmiş suyun sesiyle beraber muhteşem bir doğa yürüyüşü keyfi. Hemde ülkemizin 4 bir yanındaki fırsatçıların olmadığı, kimsenin sizden hiç bir para talep etmediği, 4 bir yanınızı insanların hiçbir işe yaramaz çöpleri satmak için size bağırmadığı tertemiz kalmış bir yer hala Sadağı Kanyonu.

Kampçıların da çok fazla tercih ettiği bu doğal güzellik kesinlikle gidilmesi gereken harikulade bir doğal güzellik. Bu muhteşem güzellikteki doğal kanyonu yaklaşık 6 saatlik git-gel maratonu ile yavaş tempoda yürüdükten sonra sizi geldiğiniz yerde kendilerine ait olan kulübelerinde sizi sıcak çayları, yöre ağızları ve gülümseyen doğal yüzleri ile karşılıyorlar.

Sadağı Kanyonu’nun en ilgi çekici yeri olan kaya hamamı yörede avlanmak üzere Orhaneli’ni kuran ve 117/138 yılları arasında hüküm süren Roma İmparatoru Hadrianus’un karısı için yaptırdığı yer olarak biliniyor. 
Hadrianus’un, cilt hastalığı olan eşini, buradaki sıcak su hamamında tedavi ettirdiği söyleniyor.


Üç tarafı taş duvarla çevrili olan ve derenin karşı kıyısından kaynayan 60 derecelik sıcak suyu termal tesise alınsa da kaya hamamı halen sağlam duruyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Gezelim mi?