e
sv

Gezelim mi?

430 Okunma
avatar

budaney

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Oylat Mağarası – Bursa

Bursa’nın İnegöl ilçesinde doğanın sanat eserlerinden biri. Bursa’nın yüzlerce yıllık Osmanlı, Bizans ve Selçuklu tarihinin yanında muhteşem doğal güzelliklerinden birine daha tanık olun.

Oylat deresinin batı kenarında bulunan, toplam uzunluğu 665 m, kanyon yamacında askıda kalmış, yatay olarak gelişmiş, fosil bir mağara. içinde barındırdığı ve uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış türleri ile birlikte tüm uyarılarımıza rağmen turizm uğruna talan edilmekte olan mağara.

Giriş ücreti 7,5 lira olan devlet işletmesine bağlı merdivenleri aşırı dik kesinlikle görülmesi gereken bir doğal eser.

Mağara yapı olarak genişçe ve yüksek, yani öyle daracık yerden falan sıkışa sıkışa geçmiyorsunuz, fakat içeride hava çok basık ve nemli, basamaklar metalden yapılmışlar ve nem ile birlikte ıslandıkları için dikkat edilmezse kayıp düşülme riski var.

Nasıl gidilir?

İnegöl merkezine 15 kilometre geçtikten sonra Domaniç – Oylat yol ayrımından girilir. Yol boyunca Oylat Mağarası tabelalarını takip ederek mağaraya ulaşabilirsiniz.

Mağara haftanın her günü 08:00 – 21:00 arası ziyarete açıktır.

Toplu taşıma ile; gelmek isteyenler de önce İnegöl merkezine gitmelidirler. Buradan mağaraya servisler mevcut. Servis ücretleri 10 Lira. Kışın bu servisler akşam 6’dan sonra mağaraya sefer yapmıyorlar.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Gezelim mi?