e
sv

Domain İsmi SEO İçin Neden Bu Kadar Çok Önemli?

386 Okunma
avatar

budaney

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhaba sevgili budaney  okurları. Bu yazımızda sizlere bir web sitesi için en önemli kriterlerden biri olan SEO‘dan bahsedeceğiz. SEO nedir? Domain ismi SEO için neden bu kadar çok önemli? Hadi gelin detaylara geçelim.

SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi ve daha iyi yerlere gelmesi için yapılan bütün çalışmalara verilen isimdir.

SEO bir diğer adıyla  Arama Motoru Optimizasyonu’nun İngilizce karşılığı olan Search Engine Optimization (SEO) kelimelerinin kısaltılmış bir halidir. 

Kısaca web sitenizin arama sonuçlarında iyi sonuçlar elde etmesi ve sitenizin sıralama konusunda daha iyi yerlere gelmesi için sürekli geliştirmeler yapma sürecidir. SEO sayesinde sitenizin performansını arttırabilir ve bu sayede daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Neyse yazımızı uzatmadan asıl konumuzu geçelim. SEO bilgisi olmayanlar için kısa bir bilgilendirme yapalım dedim. Daha sonra detaylı bir şekilde ele alacağız.

Domain İsmi SEO İçin Neden Bu Kadar Çok Önemli

Üst kısımda yazdığımız yazımızda SEO kavramını kısa ve öz bir şekilde anlatmıştık. Başlıkta da gördüğünüz üzere domain için SEO neden bu kadar çok önemli gelin daha detaylı anlatalım.

Bir çok kişi Google’da çeşitli aramalar yapmıştır. Google’da arama yaparken daima üst sıralarda olan sitelere tıklayıp giriş yapmıştır. Bu sitelerin bir artısı da domain(alan adı) araştırdığınız konunun site için uygun olmasıdır. Bunun haricinde bir kaç seçenek daha var tabi. Gelin Bunları sizler için detaylı bir şekilde anlatalım.

Anahtar kelime uygunluğu

Bir kıyafet satışı üzerine  web sitesi açacaksınız. Web sitesini açmadan önce bir domaine(alan adı) ihtiyacınız var. Bu domain(alan adı) seçimi yaparken storekıyafet.com yerine kıyafetstore.com olarak seçim yapmanız daha faydalı olucaktır. Çünkü rakiplerinizden bir adım önde olmanıza yardımcı olması için alacağınız domainin anahtar kelime ile uyumlu olması, domainde anahtar kelimenin yer alması gerekiyor. Anahtar kelimenin başta olması, SEO için olumlu etki yaratıyor.

Yani Googlede kıyafet diye yazdığımız zaman sizin açtığınız web sitesi daha önlerde çıkma şansı yakalıyor.

Uzunluk

Domainimizi(alan adı) seçerken anahtar kelimeleri içermenin yanı sıra akılda kalıcı, kısa (maksimum 3 kelime) ve yazım hataları olmayacak bir sadelikte olmalı. Örneğin; Budoney değil de budaney gibi.

Bunun haricinde domain(alan adı) satın alırken tire işareti ve numaralar kullanmaktan kaçının. Mesela  güncelhaberler ve güncel-haberler diye iki tane site var. Peki siz hangisini daha kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz? Tabiki de domain(alan adı) güncelhaberler olan siteyi daha kolay bir şekilde bulup ziyaret edebilirsiniz. Yani buna çok dikkat etmek gerekiyor SEO açısından çok önemli bir kriter.

Uzantı

Bir domain(alan adı) alırken kullanacağınız uzantı çok çok önemli. Alan adı alırken uzantısını .com seçmekte SEO açısından çok faydası var. Çünkü ülkemizde bir çok kişi Google’da arama yaparken .com‘u kullanmakta. Örneğin Google’da arama yaparken siteismi.net yerine siteismi.com‘u daha çok kullanmakta.

Domain yaşı

Domain(alan adı) alınırken acele etmeyin. Çünkü domain(alan adı)
İnternette ne kadar süredir yer aldığı da önemli çünkü bu süre ne kadar uzunsa, tecrübe ve deneyim nedeniyle Google’ın o kadar güvenini kazanmakta. Bu nedenle uzun yıllardan beri faaliyette olan yani aktif olan web siteleri, SEO çalışmalarında yeni açılan sitelere göre daha iyi sonuçlar alır.

Eğer bunlara gerçekten dikkat ederseniz , web sitenizin çok iyi yerlere gelmesinin garantisini verebilirim.

Diğer web tasarım ile ilgili yazılarımıza buraya tıklayarak gidebilirisiniz.

Sıradaki içerik:

Domain İsmi SEO İçin Neden Bu Kadar Çok Önemli?

ladyboy in dubai mia blow pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

entsorgung berlin