e
sv

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

468 Okunma
avatar

budaney

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün


Dijital Pazarlama , son yıllarda adını sıkça duyduğumuz, duymaya da devam edeceğimiz bir pazarlama yöntemidir. Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama nerelerde kullanılır? Dijital Pazarlama ile markamızı doğru hedef kitlelere ulaştırabiliriz İşte detaylar…

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, son yıllarda adını sıkça duyduğumuz, bir firmanın elektronik ortamda ürün ve hizmetlerini tanıtabileceği, son zamanlarda en çok tercih edilen pazarlama yöntemidir. Dijital Pazarlama yöntemi bir firmanın ürün ve hizmetlerini dijital ortamda ki pazarlama sürecine verilecek bir isimdir. Günümüzde popülerliğini yeni kazanmış en yeni ve geliştirilmeye çok ama çok açık bir pazarlama yöntemidir. Dijital kanalları kullanan veya kullanacak olan firmalar için önde gelen ve verimli pazarlama yöntemleri İnternet, Sosyal Medya ve Mobil platformlardır.

Son yıllarda günümüzde yapılan araştırmalara göre ise Türkiye nüfusunun %50’si aktif olarak İnternet kullanmakta. Bu oranda bize güncel satış tekniklerinde ki olumlu geri dönüşlerin sebebini açıkça ortaya koymakta. E-ticaret ve mobil pazarlama teknikleri, tüketiciler tarafından alternatif yöntemler seçerek satışları gerçekleştirirler. Buradan şunu çıkarmaktayız ki; Dijital Pazarlama günümüzde ki geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha güncel ve yenilikçi dünya’ya da daha iyi uyum sağlıyor.

Dijital Pazarlama‘ya giriş yapacak işletmeler için şunu üstüne basarak söylemeliyim ki; Dijital Pazarlama‘ya bütçe ayırmayan çok fazla önemsemez iseniz, pazarda ki rakipleriniz ile satış konusunda daha arka plana düşersiniz. Fakat Dijital Pazarlama’da bütçenizi ne kadar yüksek tutar, dijital kanallar aracılığı ile markanızı tanıtır, ön plana çıkarır iseniz satışlarınızı arttırır ve müşterileriniz ile daha sistematik bir ilişki kurabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

 • İnternet sitelerinde
 • Sosyal Medya platformlarında
 • İnfografiklerde
 • Blog postlarında
 • Etkileşimli araçlarda
 • Logo, font ve renk gibi marka değerlerinde
 • Online PR çalışmaları
 • Online broşür ve katalogları
 • Dijital Pazarlama Teknikleri

  1. Google Adwords Reklamları

  1.1 Arama Ağı Reklamları(SEM- Arama Motoru Pazarlaması)

  Dijital Pazarlama yöntemlerinin en önemli tekniklerinden birisi de Arama Ağı reklamları‘dır. Google, arama ağı reklamları ile arama sonuçlarının en üst ve en alt bölümünde reklam vermeye olanak tanımaktadır. Arama ağı reklamları‘nda en önemli olan kriterlerden biride, doğru anahtar kelime seçimi etkili bir yoldur. Günümüzde kullanılan İnternet kullanımı ile beraber, Google’de yapılacak aramalar’da doğru hedef kitleye ulaşacak reklamlar vererek önemli başarılar elde edebilirsiniz.

  1.2 Görüntülü Reklam Ağı

  Görüntülü reklam ağı, web siteleri‘nde karşımıza çıkan reklamların ta kendisidir. Bu konuda yapılacak tek teknik, doğru hedef kitleye ulaşacak uygun kategorilerde ki web site‘leri ile eşleşme yaparak reklamlarımızı yayınlamalıyız.

  1.3 Video Reklamlar

  Markanızın tanıtımı için hazırlanmış bir videoyu Sosyal Medya platformların’da, youtube‘da ve Google görüntülü reklam ağı yer alan web site‘lerinde yayınlayarak tanıtımınızı yapabilirsiniz.

  1.4 Alışveriş Reklamları

  Google‘da alışveriş sekmesinde bulunan ve ürünleri doğrudan kullanıcılar ile buluşturan bölümde yer almanızı sağlayacak bir reklam modelidir. Genel olarak bu yöntem E-ticaret sitelerini doğrudan hedef kitleye ulaştırarak ön plana çıkarmakta.

  2. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu

  SEO(Arama Motoru Optimizasyonu), sitenizin belirlediğiniz anahtar kelimeler ile arama motorlarında daha iyi bir konumda almasına olanak sağlayacak site içi ve dışı yapılan çalışmalara denir. SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) çalışması yapılan bir web sitesinde arama motorlarının sitenizi daha kolay ve hızlı bir şekilde anlamasını sağlar. Hedeflenen anahtar kelimelere göre yapılan çalışmalarda ise arama motorları içeriğinizi anlamlandırması daha hızlı olur. Site dışı yapılacak SEO(arama Motoru Apimizasyonu) çalışmaları ile birlikte, belirlediğiniz anahtar kelimelerinde ki otoriterinizi arttırıp, güçlendirebilirsiniz.

  3. Sosyal Medya Pazarlaması

  Günümüzde aktif Sosyal Medya kullanıcısı 51 milyon, yani toplam nüfusun %63’ü Sosyal Medya kullanıyor. Doğru hedef kitleye ulaşmak içinde etkili yöntemlerden biri de tabi ki Sosyal Medya kullanımı. Markanıza ve ürünlerinize en uygun bir Sosyal Medya platformu belirleyerek, bu platformlar içerisinde ise hedef kitlenize uygun filtremeler yaparak reklam vermeniz geniş kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır.

  4. İçerik Pazarlama

  Günümüzde, Sosyal Medya platformlarında, video platformlarında, blog ve web sitelerinde birbirinden farklı içerikler yayınlanmakta. Yayınlanan bu içerikler her geçen gün tükenmekte. Burada markanızı ve ürününüzü öne çıkaracak özellik ise içerik. İçerik bir markanın olmazsa olmazı haline gelmiş durumda. Çünkü arama motorlarında daima iyi ve kaliteli içerik üretici web siteleri öncelikli olarak gösterilmekte.

  Yani içerik pazarlama; bir kullanıcının önüne geleneksel ve klasik pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi reklam koymak yerine, onun ilgisini, dikkatini çekecek, işine yarayacak, ona değer katacak içerikler çıkarmak reklamın standart reklamlara göre daha dikkat çekici olmasını hemde markanız adına güven aşılamasını sağlıyor.

  5. Mobil Pazarlama

  Mobil Pazarlama, adından da görüldüğü üzere mobil cihazlarda karşımıza çıkan bir pazarlama yöntemidir. Mobil Pazarlama‘da öne çıkan değer ise, masaüstü pazarlamanın önüne geçmiş durumda. Buradan geçtiğimiz yıl Google‘da “Mobile First” anlayışını hayata geçirerek, mobile verdiği değer açıkça görülmekte. Mobil pazarlama‘da yapılacak bir takım şeyler, SMS pazarlaması, mobil uygulama üzerinde ki reklamlar. SMS pazarlaması akla gelebilecek en eski teknik olarak karşımıza çıkmakta. Bunun yanında mobil uygulamalar üzerinde ki reklamlar çoğunlukla uygulamalar üzerinden ilerleme eğilimi gösteriyor. Mobil Pazarlama‘da uygun hedef kitleye ulaşabilmek için yapmanız gerekenler, Mobil uygulamalar aracılığı ile hedef kitle belirleyerek veya konum bazlı bir hedef kitle seçerek markanızın ismini duyurabilir, pazarlama faaliyetlerinizi geliştirebilirsiniz.

  6. E-Posta Pazarlama

  Bir çok kişinin aktif olarak kullandığı e-postalar, kişilerle doğrudan iletişim kurmayı sağlayan önemli bir araç. Uzun yıllardan beri kullanılan E-Posta Pazarlama, günümüzde halen kullanılmakta olup etkili sonuçlar elde edilmekte. Burada yapılacak yöntem; Bir çok kişi gereksiz(spam) mailler almaktan hoşlanmamakta. Gelen bu postaları açıp okumadan direk silmekte. Yani e-posta pazarlaması yaparken doğru kişiyi seçmek, zamanlamayı iyi yapmak, kaliteli içerik hazırlamak ve içeriği kişileştirmek gerekir. Bu şekilde daha iyi bir E-Posta pazarlaması yaparak etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

  7. Influencer Marketing

  Sosyal Medya‘nın tartışılmaz önde gelen isimlerini, Sosyal Medya içerik üreticileri oluşturuyor. Genel olarak bizim kullandığımız kelime “Fenomen”. Sosyal Medya içerik üreticileri, genel olarak büyük ve küçük kitlelere hitap eden takipçiler üzerinde önemli bir etkiye sahip. Kısaca Influencer Marketing, içerik üreticileri ile markanın yaptığı iş birlikleri doğrultusunda ortaya çıkan içeriklerdir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, üretilen içeriğin reklamdan çok, içerik üreticisinin takipçilerine fayda sağlamasıdır. Hazırlanan içeriğin, Influencer(Fenomen) kişinin doğal içeriklerinden ayırt edici bir içerik olmaması önemli bir konudur.

  8. Remarketing(Yeniden Pazarlama)

  Remarketing ,bir web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, farklı sitede yer alan reklamlarınız ile karşılaşarak tekrardan sitenizi ziyaret etmesini hedefleyen bir pazarlama türüdür. Bu pazarlama türünde, daha önce dikkatini çektiğiniz kullanıcıların tekrardan sitenize ziyaret etmesini hedef’leye bilirsiniz. Arama Motoru, Görsel Reklam Ağı, Sosyal Medya ve E-mail pazarlaması alanlarında Remarketing kolayca uygulanabilir.

  9. B2B Pazarlama

  B2B Pazarlama yöntemi, kısaca firmadan firmaya anlamına gelmektedir. B2B Pazarlama yöntemi, kurumsal bir alanda gerçekleşen pazarlama yöntemidir. Burada ürünler doğrudan kullanıcıyı hedefleyerek üretilmeyip, firmalara yönelik ürünler üreten markalar tarafından kullanılmaktadır. Burada ki en büyük amaç üretilen ürünlerin farklı firmalara tanıtmak, satmak amacı ön plana çıkmaktadır.

  10.Affiliate Marketing

  Affiliate Marketing, satış ortaklığı anlamına gelen bir pazarlama yöntemidir. Ürünü satan firmaların satış ve pazarlama ortaklığı vererek, onların yaptığı satışlarda yayıncıya komisyon vermesi alt yapısına dayanır. Affiliate Marketing yöntemi, E-ticaret siteleri için çok etkili yöntemlerden birisidir.

  Sıradaki içerik:

  Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

  ladyboy in dubai mia blow pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

  entsorgung berlin